Čistenie suchým ľadom je proces čistenia, pri ktorom sa na odstránenie nečistôt zo zariadení, nástrojov, povrchov atď. používa suchý ľad.
V zásade tryskanie suchým ľadom funguje podobne ako iné formy tryskania médiami (často neformálne označované ako "pieskovanie"). Pri tryskaní sa materiál vysokou rýchlosťou vrhá proti povrchu, zvyčajne pomocou stlačeného vzduchu. Vo väčšine prípadov je materiál používaný na čistenie povrchu abrazívny a čistí povrch od všetkých nečistôt. Materiál, používaný pri tryskaní suchým ľadom - pelety suchého ľadu - však prakticky nie je abrazívny.
Kombináciou tepelného šoku a expanzie plynu. Pelety suchého ľadu sú formou pevného oxidu uhličitého s teplotou -109 °F (-78 °C). Keď peleta suchého ľadu narazí na kontaminant, dochádza k rýchlemu prenosu tepla. Tento prenos tepla spôsobí, že kontaminant sa stiahne a oddelí od povrchu. Tento rýchly prenos tepla tiež spôsobuje, že sa peleta suchého ľadu vyparí, čím sa zmení z pevného na plynné skupenstvo. Táto zmena stavu je sprevádzaná rýchlou expanziou, pri ktorej sa uvoľnené nečistoty odpútajú.
Rýchle čistenie - zariadenie možno čistiť bez úplného ochladenia alebo v mnohých prípadoch rozobrať, čím sa skráti čas odstávky.
Hĺbkové čistenie - prúd vzduchu pod tlakom sa môže dostať do oblastí, ktoré sú ťažko dostupné tradičnými metódami čistenia.
Zjednodušené čistenie - keďže sa suchý ľad odparuje na plyn, nezanecháva po sebe sekundárny odpad. Jediný materiál, ktorý je potrebné vyčistiť, je pôvodný kontaminant.
Zodpovednosť voči životnému prostrediu - pelety suchého ľadu sú čistý oxid uhličitý, takže nezanechávajú žiadne toxické zvyšky. (Hoci kontaminanty na čistených povrchoch môžu byť samy o sebe toxické.)
Neabrazívne - keďže pelety suchého ľadu sú prakticky neabrazívne, nepoškodia podklad čisteného povrchu.
Nevodivý - suchý ľad nevedie elektrický prúd, takže je vhodný na čistenie elektrických zariadení.
Metóda suchého čistenia - keďže suchý ľad prechádza z pevného stavu priamo do plynného, tryskanie suchým ľadom sa môže použiť, keď sa vyžaduje metóda suchého čistenia.
Dekontaminácia mikroorganizmov - tryskanie suchým ľadom dokáže účinne odstrániť salmonelu, E.coli a listériu z povrchov, ako je nehrdzavejúca oceľ, keramické dlaždice a plasty určené na výrobu potravín.
Hoci je tryskanie suchým ľadom prakticky neabrazívne, niektoré lakované povrchy sa môžu týmto procesom poškodiť.
Spracovanie potravín a nápojov
Oxid uhličitý používaný pri čistení suchým ľadom je rovnakého druhu ako ten, ktorý sa používa v potravinárskom a nápojovom priemysle.
Čistenie suchým ľadom má niekoľko výhod, vďaka ktorým je vhodné na čistenie zariadení na výrobu potravín, baliacich zariadení na potraviny a samotného prostredia výroby potravín:
Keďže suchý ľad je nevodivý, neabrazívny materiál, tryskanie suchým ľadom sa môže používať v priemyselných odvetviach, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na polovodiče, ako je elektronika, letecký priemysel a výroba zdravotníckych pomôcok.
Čistenie suchým ľadom sa môže používať v mnohých výrobných prostrediach na čistenie výrobných zariadení (vrátane tlačiarenských lisov), foriem, nástrojov a elektronických zariadení.
Čistenie suchým ľadom je účinné pri odstraňovaní škôd spôsobených plesňami, dymom, požiarom a vodou.
Keďže pri tryskaní suchým ľadom nevzniká sekundárny odpad, nie je abrazívne, je šetrné k životnému prostrediu a ide o metódu suchého čistenia, je vhodné na projekty ochrany a zachovania historických pamiatok.
Čistenie mäkkých povrchov
Aj keď čistenie suchým ľadom je prakticky neabrazívne, materiál sa stále poháňa pri tlaku 80 psi (5,5 baru) alebo vyššom, čo môže poškodiť mäkšie povrchy, ako je mäkké drevo a mäkké plasty.
Odstraňovanie silne prilepených povlakov
Keďže čistenie suchým ľadom je prakticky neabrazívne, nátery, ktoré majú silné väzby s podkladovým materiálom, napr. niektoré základné nátery, nemožno odstrániť tryskaním suchým ľadom.
Čistenie mäkkých nečistôt
Niektoré mäkké kontaminanty, ako napr. olej, sa môžu pod tlakom pri čistení suchým ľadom rozstrekovať, preto môžu lepšie fungovať buď špeciálne zberné systémy, alebo nízkotlakové metódy čistenia.
Bezpečnosť
Tak ako pri každom tryskaní médiami, aj pri použití tryskania suchým ľadom ako metódy čistenia musíte dodržiavať bezpečnostné opatrenia:
Je potrebné nosiť ochranný odev vrátane tvárových štítov a rukavíc ako ochranu pred veľmi nízkymi teplotami suchého ľadu a nečistotami z čisteného povrchu.
Dôležité je chrániť sluch (chrániče sluchu, zátky do uší atď.), aby ste zabránili strate sluchu spôsobenej hlukom.
Potrebná je dýchacia masku, aby sa nevdychovali častice uvoľnené pri čistení.
Okrem toho, ak sa čistí v interiéri, miestnosť musí byť dobre vetraná. V zle vetranej miestnosti môže proces čistenia spôsobiť nahromadenie oxidu uhličitého a viesť k uduseniu.
Celkový proces čistenia pomocou suchého ľadu je veľmi rýchly a efektívny. Avšak pred rozhodnutím o použití tejto metódy čistenia sa odporúča zhodnotiť výhody a nevýhody a zvážiť, či je to najvhodnejšia metóda pre konkrétne čistenie.
Ak plánujete čistiť suchým ľadom, odporúčame kontaktovať profesionálov. Neodborné použitie môže spôsobiť poškodenie zariadení a môže dokonca ohroziť samotnú výrobu.
Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam a najmodernejším prostriedkom, dokáže spoločnosť ROVELLE vyčistiť akékoľvekpovrchy, linky či zariadenia.
Cena za čistenie suchým ľadom sa môže líšiť v závislosti od množstva, znečistenia a prístupu, preto neváhajte a kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí Vám vypracujú nezáväznú cenovú ponuku pripravenú špeciálne pre Vás!
+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk
+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk
+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk
+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk
+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk
+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk
+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk
+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk
+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk