ČISTENIE SUCHÝM ĽADOM


V spoločnosti ROVELLE je našou prioritou presadzovať také metódy čistenia v oblasti čistiacich služieb, ktoré sú bezpečné pre životné prostredie. To zahŕňa "životné prostredie" v širšom zmysle, teda ekosystém pozostávajúci z atmosféry, vodných tokov a pôdy, ale aj bezprostredné životné prostredie.

Tryskanie kryogénnym/suchým ľadom

Keď vykonávame bežnú údržbu alebo riešime havarijnú situáciu u zákazníka, uprednostňujeme použitie roztoku, ktorý nepredstavuje hrozbu pre zariadenie alebo zamestnancov. Niekedy je potrebné použiť chemický čistiaci roztok a v týchto prípadoch dodržiavame prísne bezpečnostné normy, aby sme sa uistili, že činnosť je obmedzená a okolití pracovníci a zariadenia sú chránení.

Ak je však k dispozícii netoxický čistiaci proces bez zvyškov a rovnako účinný, vždy sa rozhodneme preň. Čistenie suchým ľadom je jedným z týchto postupov.

"Výbuchy" v závodných podnikoch"

Verte tomu alebo nie, ale keď jeden z našich technikov čistí povrch pomocou čistenia suchým ľadom, spúšťa tým stovky tisíc plynných "výbuchov"! Skôr než si však predstavíte, ako váš závod vyletí do vzduchu v podobe hríbového mraku, dovoľte nám vysvetliť, že tieto výbuchy sa zvyčajne označujú ako "mikrovýbuchy" alebo odbornejšie "sublimácia" pri premene z pevnej látky na plyn.

Každý z nich je výsledkom toho, že malá guľôčka zmrazeného oxidu uhličitého s teplotou mínus 109°C sa pri atmosférickej teplote rýchlo mení na plyn. Keďže plynná forma CO2 sa rozširuje a zaberá oveľa viac priestoru ako pevná forma, táto rýchla fázová zmena má ničivý účinok na odstraňovanie zvyškov v jej bezprostrednej blízkosti, t. j. nečistôt nahromadených na čistenom povrchu.

Presvedčte sa o výsledkoch čistenia suchým ľadom na vlastné oči!

Tieto mikrovýbuchy sú veľmi účinné pri odstraňovaní nečistôt, ale nie sú dostatočne agresívne ani silné na to, aby negatívne ovplyvnili samotný povrch. Vďaka tomu je čistenie suchým ľadom mimoriadne žiadanou možnosťou, najmä v porovnaní s konkurenčnými službami. Napríklad pieskovanie môže ľahko poškodiť podkladové povrchy.

Kam to ide?

Čistenie povrchov suchým ľadom nie je len bezpečnejšie ako chemické čistenie a pieskovanie - je aj rýchlejšie, najmä vďaka absencii zvyškov. Po každom mikrovýbuchu sa vznikajúci plyn CO2 rozptýli do bezprostrednej atmosféry a nevytvára žiadne pevné ani kvapalné zvyšky. Jediný odpad, ktorý po čistení zostane na podlahe, je látka, ktorá bola odstránená z teraz už čistých povrchov, a to takmer vždy vo forme "prachu". Ten sa ľahko zametá alebo vysáva a likviduje, čím sa drasticky skracuje celkový čas potrebný na projekt čistenia, a teda aj rozpočet naň potrebný.

Hoci CO2 nevytvára pevné ani kvapalné zvyšky, v uzavretom priestore alebo v stagnujúcej oblasti má krátkodobý vplyv na bezprostredné prostredie, čomu musia technici rozumieť a riešiť to, aby mohli bezpečne vykonávať čistenie suchým ľadom.

Riziká pri čistení suchým ľadom, ktoré je potrebné zmierniť

Existujú dve základné riziká, pred ktorými sa musia technici čistenia suchým ľadom chrániť - popáleniny a udusenie.

Popáleniny suchým ľadom

Suchý ľad je zmrazený oxid uhličitý. Oxid uhličitý sa stáva pevnou látkou pri teplote približne -109 °C, preto sa musí skladovať pri tejto alebo nižšej teplote v izolovaných nádobách, aby zostal zmrazený. Ak sa suchý ľad dostane do kontaktu s ľudskou pokožkou, spôsobí okamžité omrzliny a potenciálne trvalé poškodenie. Pri manipulácii s látkou pri tejto extrémnej teplote sú absolútne nevyhnutné rukavice, ochranný odev a ochranné okuliare.

Udusenie

Keď sa CO2 stane plynom, dočasne zaberá veľký priestor v bezprostredne okolitej atmosfére, a tak môže za určitých podmienok vytlačiť kyslík. To platí najmä vtedy, ak sa pracovisko nachádza v uzavretom, zle vetranom priestore. Ľudia nemôžu dýchať oxid uhličitý a náhla expanzia CO2 vytláča kyslík prirodzene sa vyskytujúci v atmosfére.

Ak technik nie je chránený dodatočnou ventiláciou alebo osobným kyslíkovým vybavením, keď je vystavený týmto podmienkam (t. j. uzavretý priestor alebo nedostatočná ventilácia), hrozí mu nebezpečenstvo udusenia v dôsledku zníženej hladiny kyslíka, ak sa nepoužije pomocný systém dodávaného vzduchu.

Dôverujte odborníkom na čistenie suchým ľadom

Ako každý výkonný nástroj, aj čistenie suchým ľadom prináša veľké výhody aj vážne riziká. V spoločnosti ROVELLE pristupujeme k tomuto procesu čistenia s rovnako vysokou úrovňou bezpečnostného školenia ako ku všetkým našim službám. Bez ohľadu na to, či naše tímy pracujú s výkonným hydrobrúsnym zariadením, toxickými chemikáliami alebo zmrazeným CO2, sú plne vyškolené na bezpečnú prácu.

Naši zákazníci bežne poskytujú pozitívnu spätnú väzbu, v ktorej vyjadrujú svoje prekvapenie nad úrovňou znalostí a povedomia o bezpečnosti, ktoré naše tímy preukazujú, od vedúceho projektu až po každého člena.

Kontaktujte nás ešte dnes a dozviete sa viac o tejto časovo úspornej, finančne nenáročnej a neuveriteľne účinnej metóde čistenia.

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk