Tryskanie sódou, sódovanie


Keď pracujete na veľkom projekte renovácie alebo rekonštrukcie, možno máte veľké plochy, ktoré potrebujete očistiť od odlupujúcej sa farby, mastnoty, plesní, zvyškov dymu alebo iných nežiaducich látok.

Či už pracujete s prístreškom na dvore, miestnosťou v dome, autom alebo kusom nábytku, takýto objem čistenia je príliš náročný na to, aby ste ho zvládli ručne. Namiesto toho zvážte proces nazývaný tryskanie sódou, ktorý dokáže túto prácu vykonať rýchlejšie a lepšie.

Pozrite si týchto šesť bežných otázok a odpovedí o tryskaní sódou a zistite, či je to pre váš projekt to pravé.

1. Čo je to pieskovanie v porovnaní s tryskaním sódou?

Možno ste už počuli aj pojem "pieskovanie", ktorý sa používa v súvislosti s dôsledným čistením povrchu pod vysokým tlakom. V skutočnosti je "pieskovanie" zastrešujúci pojem, ktorý zahŕňa všetky rôzne typy abrazívneho tryskania.

Niektoré z týchto typov pieskovania sú:

  • Tryskanie orechových škrupín
  • Tryskanie kokosových škrupín
  • Tryskanie sklenenými guľôčkami
  • Tryskanie sódou

Tryskanie sódou označuje len jednu z mnohých látok alebo materiálov, ktoré možno použiť na odstránenie farby alebo špiny z odolných povrchov.

2. Prečo sa nazýva tryskanie sódou?

Hoci tryskanie sódou patrí do rovnakej kategórie ako iné typy abrazívneho tryskania, použitá látka v skutočnosti nie je abrazívna. Ide o granulovaný hydrogen-uhličitan sodný, ktorý ponúka oveľa šetrnejšie zaobchádzanie ako použitie iných granúl, ako sú mušle alebo guľôčky. Častice hydrogen-uhličitanu sodného dávajú tomuto procesu názov "sóda".

3. Poškodzuje tryskanie sódou drevo?

Predtým, ako začnete s tryskaním dreveného nábytku sódou, budete chcieť vedieť, či tento proces poškodí podkladové drevo alebo nie. Pri správnom postupe by tryskanie sódou nemalo poškodiť drevený povrch, na ktorom pracujete.

Podľa odborníkov je najdôležitejším faktorom veľkosť tlaku, ktorý použijete. Príliš veľký tlak môže spôsobiť poškodenie. Príliš malý a proces nebude dôkladný ani účinný. Najskôr vyskúšajte zariadenie na tryskanie sódou na ďalšom kuse dreva, aby ste zistili, aký tlak je potrebný na prácu.

4. Aké sú niektoré spôsoby použitia tryskania sódou?

Tryskanie sódou sa hodí pri mnohých rôznych projektoch. Ľudia ho používajú na chrómové povrchy, plastové diely alebo dokonca niektoré druhy skla (samozrejme, s opatrnosťou). Pri mäkších kovoch, ako je meď a hliník, dokáže pieskovanie sódou zázraky. Môže dokonca vyleštiť ľahkú hrdzu (hoci v prípade silnej hrdze na tvrdom kove možno budete chcieť prejsť na pieskovanie). Tryskanie sódou vyhladí ošetrovaný povrch a môže dokonca zabrániť tomu, aby sa na kov opäť dostala hrdza.

Tryskanie sódou je užitočné aj vtedy, ak máte miestnosť alebo objekt, ktorý bol poškodený dymom alebo plesňou. Otryskanie povrchu so sódou môže vyčistiť nielen nečistoty; môže tiež odstrániť alebo minimalizovať zápach z plesní, moču domácich zvierat, plesní, dymu z ohňa alebo cigaretového dymu.

5. Aké sú výhody tryskania dreva a iných materiálov sódou?

V prvom rade tryskanie sódou nemá žiadny negatívny vplyv na životné prostredie. Akékoľvek zvyšky sú úplne biologicky odbúrateľné, netoxické a rozpustné vo vode. Celý proces je šetrný k životnému prostrediu, ako aj účinný.

Na rozdiel od drsnosti pieskovania nezanecháva tryskanie sódou na kovových povrchoch jamky. Nevytvára teplo a nedeformuje plasty. Namiesto toho ponúka jemné, dôkladné čistenie, ktoré postupne odstraňuje vrstvy náteru alebo mastnoty - pomalšie ako pieskovanie, ale oveľa rýchlejšie ako priemyselné vodné tryskanie.

6. Aké sú nevýhody tryskania sódou?

Pri tryskaní sódou existuje niekoľko významných nevýhod. V prvom rade je o niečo drahšie ako pieskovanie, takže ak chcete šetrnejší proces alebo možnosť šetrnejšiu k životnému prostrediu, môžete počítať s tým, že si priplatíte.

Tryskanie sódou môže trvať dlhšie, kým sa dostanete cez odolné vrstvy mastnoty, špiny, hrdze alebo farby. Pieskovanie je rýchle a dokáže prekonať nežiaduci materiál. Z tohto pohľadu má teda pieskovanie výhodu ako šetrenie času.

Nastavenie potrebné na pieskovanie je však oveľa zložitejšie ako pri tryskaní sódou. Keďže proces pieskovania je oveľa drsnejší, používatelia musia venovať zvýšenú pozornosť ochrane a zakrytiu všetkých predmetov alebo povrchov, ktoré nechcú vystaviť vysokotlakovému prúdu piesku.

Ak napríklad odstraňujete náter zo starej budovy, pred intenzívnym pieskovaním by ste mali zakryť plastové obloženie alebo okná. Pri tryskaní sódou je potrebné vykonať oveľa menej prípravných prác a ochrany.

Ďalšou menšou nevýhodou pieskovania sódou je čistenie. Po otryskaní dreveného nábytku, budovy alebo nejakého iného objektu sódou si môžete všimnúť biely práškový film, ktorý zostane na povrchu. Aby ste tento zvyšok odstránili, budete musieť povrch postriekať alebo utrieť, čo vám zaberie trochu viac času.

V konečnom dôsledku je tryskanie sódou ekologický a účinný spôsob čistenia materiálov, ako je drevo, plast, chróm, mäkké kovy alebo robustné sklo. Po dôkladnom preskúmaní techník a nastavení tlaku vyskúšajte tryskanie sódou sami a užite si čistejšie a hladšie povrchy s minimom manuálnej práce.

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk