Tryskanie dreveníc


Obnovte svoj zrubový dom - odstráňte škody spôsobené požiarom, vyčistite ho alebo zbavte farby.

Tryskanie dreveníc je proces, pri ktorom sa používa tlakový prúd abrazívneho materiálu na čistenie povrchu drevených konštrukcií, ako sú drevenice. Tento proces je efektívny pri odstraňovaní starej farby, nečistôt, špiny, plesní a spálenín po požiari. Tryskanie je často používaná technika pri renovácii a reštaurácii drevených stavieb, aby sa obnovil ich pôvodný vzhľad a predĺžila ich životnosť.

Existuje niekoľko metód tryskania, ktoré sa môžu používať na odstraňovanie starej farby a spálenín po požiari z drevených konštrukcií.

Soda tryskanie

Soda tryskanie je mäkkšia forma tryskania, ktorá používa jedlú sódu ako abrazívny materiál. Je miernejšie na drevo a môže byť účinné pri odstraňovaní farby a spálenín, bez poškodenia drevenej štruktúry.

Pieskovanie

Pieskovanie je proces, pri ktorom sa vysokotlakový prúd piesku používa na čistenie povrchu. Táto metóda môže byť účinná pri odstraňovaní hrubých vrstiev farby a spálenín, ale môže byť príliš agresívna na jemnejšie drevo, čo môže spôsobiť poškodenie.

Sklenené guličky alebo perly

Sklenené guličky alebo perly sú menej abrazívne ako piesok, ale stále účinné pri odstraňovaní starej farby a spálenín po požiari. Táto metóda je šetrnejšia k dreveným povrchom a menej pravdepodobne spôsobuje poškodenie.

Ovocné škrupiny alebo orechové škrupiny

Na tryskanie dreva sa niekedy používajú aj drvené ovocné alebo orechové škrupiny. Tieto materiály sú biologicky rozložiteľné a menej abrazívne, čo znižuje riziko poškodenia drevených povrchov.

Voda alebo vysokotlakové čistenie

Vodou alebo vysokotlakovým čistením je možné odstrániť starú farbu a spáleniny z drevených konštrukcií. Táto metóda je šetrná k životnému prostrediu, ale môže byť menej účinná pri odstraňovaní tvrdohlavých vrstiev farby alebo spálenín

V tomto článku sa pozrieme na výhody a nevýhody tryskania dreveníc formou, ako aj na postup a techniky potrebné na úspešné vykonanie tejto úlohy.

Výhody tryskania dreveníc

Tryskanie dreveníc má niekoľko výhod v porovnaní s inými metódami čistenia povrchov.

Rýchlosť a účinnosť - tryskanie dokáže odstrániť starú farbu a nečistoty rýchlo a účinne, čo šetrí čas a úsilie.

Šetrnosť k materiálu - správne nastavený tlak a abrazívny materiál dokáže čistiť drevo bez poškodenia jeho štruktúry.

Environmentálna priateľskosť - tryskanie používa ekologické abrazívne materiály, ako sú orechové škrupiny, ktoré sú biologicky rozložiteľné a neškodné pre životné prostredie.

Postup tryskania dreveníc

Príprava povrchu - pred začiatkom tryskania je dôležité pripraviť drevený povrch. Odstránime všetky voľné častice ako sú kôry, prach a nečistoty.

Výber abrazívneho materiálu - pre tryskanie drevených povrchov sa odporúča použiť mäkšie abrazívne materiály, ako sú pecanové škrupiny, orechové škrupiny alebo sóda.

Nastavenie tlaku - pri tryskaní dreva je dôležité nastaviť správny tlak. Nízky tlak môže byť menej účinný, zatiaľ čo príliš vysoký tlak môže poškodiť drevo. Odporúča sa začať s nízkym tlakom a postupne ho zvyšovať, kým nedosiahnete optimálny výkon.

Technika tryskania - pri tryskaní dreva je potrebné postupovať systematicky a rovnomerne.

Pri tryskaní drevených konštrukcií a odstraňovaní starej farby a spálenín po požiari existuje niekoľko nevýhod, ktoré je dôležité zvážiť

Poškodenie povrchu - tryskanie môže spôsobiť poškodenie povrchu dreva, ako sú napríklad ryhy alebo škrabance a môže tiež poškodiť jemné detaily alebo ornamenty. Je dôležité zvoliť správny druh tryskacieho materiálu a nastavenia zariadenia, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia.

Zdravotné a bezpečnostné riziká - tryskanie môže uvoľniť škodlivé častice do ovzdušia, ako sú olovo alebo iné ťažké kovy, ktoré sa môžu nachádzať v starej farbe. Je dôležité dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia, ako sú dýchacie prístroje a oblečenie na ochranu pred týmito časticami.

Časová náročnosť - odstraňovanie starej farby a spálenín môže byť časovo náročný proces, najmä pri veľkých alebo zložitých konštrukciách. To môže spôsobiť zvýšenie nákladov na prácu a predlženie doby potrebnej na dokončenie projektu.

Náklady na zariadenie a materiál - tryskanie môže byť drahá metóda, najmä ak je potrebné prenajať špeciálne zariadenie alebo zakúpiť veľké množstvá tryskacieho materiálu. V závislosti od rozsahu projektu a dostupných zdrojov môžu byť náklady na tieto materiály a zariadenia značné.

Po dokončení procesu tryskania sa všetok piesok a prach musia odstrániť a povrch je potom pripravený na ďalšie úpravy. Je dôležité mať na pamäti, že tryskanie môže byť veľmi prašné a hlučné, a preto by sa malo vykonávať iba odborníkmi so správnymi ochrannými pomôckami a prístrojmi. Okrem toho, pred tryskaním by ste mali drevenicu dôkladne skontrolovať, aby ste sa uistili, že nie je natoľko poškodená alebo inak nebezpečná pre zdravie.

Pokiaľ rozmýšľate nad tryskaním drevenice, firma ROVELLE je skvelou voľbou. Kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí vám môžu poskytnúť viac informácií o tomto procese a pomôcť vám zabezpečiť, aby tryskanie prebehlo bezproblémovo a povrch bol pripravený na ďalšiu finálnu úpravu.

Cena za tryskanie sa môže líšiť v závislosti od množstva a druhu znečistenie, preto neváhajte a kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí Vám vypracujú nezáväznú cenovú ponuku pripravenú špeciálne pre Vás!

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk