Suché abrazívne čistenie sôch, súsoší a fontán


Pieskovanie sôch, súsoší a fontán je starodávnou technikou, ktorá sa používa na oživenie kamenných prác. Táto technika sa využíva na čistenie a obnovu kamenných sôch, súsoší a fontán a môže priniesť ohromujúce výsledky. Tento proces sa tiež nazýva aj suché pieskovanie. Suché pieskovanie sa používa na plochy, ktoré sú príliš citlivé na vodu. Okrem suchého pieskovania sa môže použiť aj mokré pieskovanie, pri ktorom sa používa voda na zvýšenie účinnosti abrazívneho materiálu.

Pri pieskovaní sa používa piesok alebo iné abrazívne materiály na odstránenie nečistôt, povlaku a iných vrstiev na povrchu kameňa. Tento proces sa používa na čistenie a obnovu historických pamiatok, sôch, súsoší, fontán a iných kamenných artefaktov.

Pieskovanie môže byť účinné pri čistení kamenných prác, ktoré sú poškodené prachom, nečistotami a starými farbami. Táto technika môže odstrániť aj hlboko zakorenené nečistoty, ktoré sa nedajú odstrániť inými metódami. Pieskovanie môže tiež pomôcť zlepšiť textúru a vzhľad kamenných prác, čím sa zachová ich originálny vzhľad.

Pieskovanie je proces, pri ktorom sa jemný piesok pod vysokým tlakom tryská na povrch kamenných prác, aby sa odstránili nečistoty a staré farby. Tento proces sa môže vykonávať ručne alebo pomocou strojov, ako sú napríklad pieskovacie zariadenia. Piesok, ktorý sa používa, môže byť rôznej hrúbky a zloženia, v závislosti od toho, aký typ povrchu sa má očistiť.

V tomto článku sa ďalej pozrieme na jeho výhody a nevýhody a ako môže táto technika pomôcť v zachovaní umeleckých diel.

Výhody suchého (abrazívneho) pieskovania

Zlepšený vzhľad: Pieskovaním sa môže odstrániť nečistoty a škvrny, ktoré sa vyskytujú na ich povrchu, a tým zlepšiť ich vzhľad.

Vylepšená trvanlivosť: Pieskovanie môže tiež zvýšiť trvanlivosť sochy alebo súsošia, pretože sa odstránia povrchové nedokonalosti, ktoré by mohli byť príčinou poškodenia.

Odhalenie detailov: Suché pieskovanie môže odhaliť detaily sochy, súsošia alebo fontány, ktoré by boli skryté pod vrstvou nečistôt a škvŕn.

Bezpečnostné výhody: Odstránenie nečistôt a povrchových nedokonalostí môže tiež zlepšiť bezpečnosť sochy alebo súsošia, pretože môže odstrániť ostré hrany alebo iné nebezpečné prvky.

Nevýhody suchého (abrazívneho) pieskovania

Poškodenie povrchu: Ak sa pieskovanie nevykonáva správne, môže to poškodiť povrch sochy alebo súsošia a spôsobiť trvalé poškodenie.

Vysoké náklady: Pieskovanie sôch, súsoší a fontán môže byť finančne náročné, najmä ak ide o veľké a komplikované artefakty.

Škodlivé pre životné prostredie: Abrazívum a odpad môže byť škodlivé pre životné prostredie, preto je dôležité správne nakladať s odpadom a používať ekologické abrazívne materiály.

Napriek týmto rizikám je pieskovanie stále veľmi populárnou technikou na obnovu kamenných prác, najmä pri sochách, súsošiach a fontánach. Tieto umelecké diela sú často vystavené v exteriéroch a vystavené pôsobeniu prírodných živlov, ako sú vietor, dážď a slnko. Tieto živly môžu spôsobiť, že kamenné práce sa začnú rozpadať a strácať svoj pôvodný vzhľad.

Pri pieskovaní je dôležité mať na pamäti, že príliš vysoký tlak piesku môže poškodiť kameň a zničiť jeho detaily. Preto je dôležité vykonávať tento proces odborníkmi s dostatočnými skúsenosťami.

Pieskovanie je nevyhnutné pre udržanie kamenných pamiatok a umelých kameňov v dobrom stave. Tento proces pomáha zachovať ich krásu a historickú hodnotu pre budúce generácie. Pieskovanie môže byť aj súčasťou reštaurovania a obnovy kamenných artefaktov, aby sa vrátili do pôvodného stavu.

V prípade, že máte záujem o pieskovanie sôch, súsoší alebo fontán, je dôležité nájsť kvalifikovaných odborníkov, ktorí majú skúsenosti s touto technikou.

Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam a najmodernejším prostriedkom, dokáže spoločnosť ROVELLE opieskovať akékoľvek historické sochy, súsošia či iné kamenné povrchy.

Cena za suché pieskovanie sa môže líšiť v závislosti od veľkosti pamiatky, znečistenia a prístupu, preto neváhajte a kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí Vám vypracujú nezáväznú cenovú ponuku pripravenú špeciálne pre Vás!

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk