Pieskovanie kovových konštrukcií


Pieskovanie kovových konštrukcií je proces, pri ktorom sa kovové povrchy očisťujú a pripravujú na ďalšie úpravy alebo náter. Tento proces sa používa v mnohých priemyselných odvetviach, vrátane strojárstva, automobilového priemyslu, stavebníctva a mnohých ďalších. V tomto článku sa budeme venovať pieskovaniu kovových konštrukcií, jeho výhodám, technikám a správnemu postupu.

Výhody pieskovania kovových konštrukcií

Pieskovanie kovových konštrukcií má niekoľko výhod. Jednou z hlavných výhod je, že pieskovanie odstraňuje hrdzu, farbu, nečistoty a iné povrchové nedokonalosti. Tento proces tiež zlepšuje adhéziu náteru, čím sa predlžuje životnosť kovových konštrukcií. Pieskovanie je tiež ekologicky prijateľné, pretože nevyžaduje použitie chemických látok a výrazne znižuje množstvo odpadu.

Techniky pieskovania kovových konštrukcií

Existuje niekoľko techník pieskovania kovových konštrukcií. Jednou z najbežnejších techník je suché pieskovanie, ktoré sa vykonáva pomocou pieskovacieho stroja, ktorý používa vysokú rýchlosť vzduchu na vystrelenie piesku na povrch konštrukcie. Tento proces odstraňuje povrchovú hrdzu, farbu a nečistoty a pripravuje povrch na ďalšie úpravy.

Mokré pieskovanie je ďalšou technikou, ktorá sa používa na očistenie kovových konštrukcií. Pri mokrom pieskovaní sa piesok mieša s vodou a strieka sa na povrch konštrukcie. Tento proces je účinnejší pri odstraňovaní farby a nečistôt ako suché pieskovanie a zároveň znižuje množstvo prachu v ovzduší.

Správny postup pieskovania kovových konštrukcií

Pripravíme pracovisko: Pripravíme si dostatočne veľkú a dobre vetranú pracovnú plochu. Okolo pracovnej plochy by mal byť priestor na umiestnenie pieskovacieho zariadenia, zdroja vzduchu, zdroja pieskovacieho média a na umiestnenie samotnej konštrukcie. Odstránime všetky predmety, ktoré by mohli byť poškodené pieskom.

Vyberme si správne pieskovacie médium: Pieskovacie médium sa volí na základe typu materiálu, ktorý sa bude pieskovať a požadovaného výsledku. Napríklad, pre kovové konštrukcie sa najčastejšie používa hliníkový oxid, korund alebo kovové guľky.

Nastavíme pieskovací stroj: Nastavíme pieskovací stroj na správnu intenzitu pieskovania. Pre prípravu povrchu kovových konštrukcií je väčšinou potrebné vysoké nastavenie pieskovacieho tlaku.

Chránime seba a ostatných ľudí okolo nás: Pri pieskovaní musíme mať k dispozícii ochrannú kombinézu, ochranné okuliare a respirátor. Okolie by malo byť zakryté fóliou alebo iným ochranným materiálom na minimalizovanie rozptylu piesku do prostredia.

Začíname pieskovať: Začíname s pieskovaním konštrukcie postupne a rovnomerne. Držíme trysku pieskovacieho stroja v dostatočnej vzdialenosti od konštrukcie, aby sa zabránilo prílišnému poškodeniu povrchu. Vyhýbame sa opakovaniu pieskovania na rovnakom mieste a držíme trysku v pohybe.

Skontrolujeme povrch: Po dokončení pieskovania skontrolujeme celkový stav povrchu kovovej konštrukcie. Ak sú na povrchu viditeľné nečistoty, odstránime ich a znova skontrolujeme povrch.

Vyčistíme pracovisko: Po dokončení pieskovania vyčistíme pracovisko a zariadenie. Odpadový box, použité pieskovacie médium a ostatný odpad treba správne uskladniť alebo likvidovať.

Je dôležité mať na pamäti, že pieskovanie kovových konštrukcií môže byť nebezpečné, ak sa nevykonáva správne. Preto je dôležité byť opatrný a postupovať podľa bezpečnostných návodov, aby sa zabránilo akýmkoľvek nežiadúcim poškodeniam či ublíženiu na zdraví.

Pokiaľ rozmýšľate nad pieskovaním kovových konštrukcií a zaujalo Vás pieskovanie, firma ROVELLE je skvelou voľbou. Kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí vám môžu poskytnúť viac informácií o tomto procese a pomôcť vám zabezpečiť, aby pieskovanie prebehlo bezproblémovo a povrch bol pripravený na ďalšiu finálnu úpravu.

Cena za pieskovanie kovových konštrukcií sa môže líšiť v závislosti od množstva a miery znečistenia, preto neváhajte a kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí Vám vypracujú nezáväznú cenovú ponuku pripravenú špeciálne pre Vás!

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk