Čistenie výrobných zariadení suchým ľadom


Čistenie výrobných zariadení je dôležitou súčasťou údržby a prevádzky priemyselných podnikov. Pri čistení je potrebné zabezpečiť účinné odstránenie nečistôt a usadenín, ktoré môžu spôsobiť poruchy alebo dokonca zlyhanie zariadenia. V súčasnosti sa stále viac využíva na čistenie suchý ľad, ktorý ponúka niekoľko výhod oproti tradičným metódam čistenia.

Čo je suchý ľad?

Suchý ľad je skupenstvo oxidu uhličitého (CO2), ktoré je vyrábané prostredníctvom procesu nazývaného sublimácia. To znamená, že oxid uhličitý prechádza z pevnej do plynného skupenstva bez prechodu do kvapalnej fázy. Pri sublimácii sa uvoľňuje veľké množstvo energie, ktorá sa dá využiť na čistenie.

Ako funguje čistenie suchým ľadom?

Čistenie výrobných zariadení suchým ľadom sa nazýva aj čistenie CO2. Tento proces používa pevné skupenstvo oxidu uhličitého, ktoré sa priamo mení na plynové skupenstvo pri kontakte s povrchom, čo vytvára efekt nazývaný sublimácia. Tento proces umožňuje odstraňovať nečistoty, tuky, oleje, farby, mastnoty a iné nečistoty z povrchov.

Príprava: Pred použitím suchého ľadu musí byť zariadenie, ktoré sa bude čistiť, pripravené. V prvom kroku sa zariadenie musí vypnúť, vyprázdniť a odpojiť od elektrickej siete. Následne sa musia identifikovať a označiť krehké časti zariadenia, ktoré by mohli byť poškodené pri kontakte s ľadom.

Aplikácia: Potom sa suchý ľad aplikuje na povrch zariadenia pomocou špeciálnych tryskacích strojov. Pri kontakte s teplým povrchom sa ľad rýchlo odparí a prechádza z pevného stavu do plynného stavu. Pri tomto procese sa uvoľňuje aj kyslík, ktorý môže byť užitočný na odstraňovanie nečistôt a mikroorganizmov.

Odpudzovanie nečistôt: Počas aplikácie suchého ľadu dochádza k zmrazeniu nečistôt na povrchu zariadenia. Tento proces umožňuje, aby sa nečistoty stali krehkými a mohli byť ľahko odstránené pomocou vysávania alebo stierania.

Kontrola kvality: Na konci procesu sa kontroluje kvalita čistenia a prípadne sa opakuje, ak sa na povrchu zariadenia nachádzajú stále nečistoty.

Je však potrebné mať na pamäti, že nie všetky povrchy sú vhodné na čistenie suchým ľadom. Pri niektorých materiáloch a povrchoch môže dôjsť k poškodeniu alebo deformácii.

Výhody pri čistení so suchým ľadom

Tento proces má niekoľko výhod oproti tradičným metódam čistenia, ako je použitie chémie alebo vody. Nie je potrebné používať žiadne chemické látky, preto je tento proces šetrnejší k životnému prostrediu. Taktiež nevytvára žiadne odpadové vody a je účinnejší pri čistení ťažko dostupných miest a zariadení.

Ekologické: Čistenie pomocou suchého ľadu je ekologické, pretože nevytvára žiadne chemické odpady a nevyžaduje použitie žiadnych čistiacich prostriedkov.

Účinnosť: Suchý ľad má veľmi nízku teplotu (-78,5 °C), čo znamená, že pri kontakte s povrchom dochádza k rýchlemu ochladeniu a k zmrazeniu nečistôt. Tieto nečistoty potom ľahko odpadnú alebo sa dajú ľahko odstrániť pomocou vysávacích zariadení.

Bezpečnosť: Suchý ľad je netoxický a nehorľavý, čo znamená, že jeho použitie je bezpečné pre použitie v priemyselných zariadeniach.

Nevýhody pri čistení so suchým ľadom

Cena: Suchý ľad je drahší ako iné metódy čistenia. Toto môže byť problémom pre malé a stredné podniky s obmedzenými rozpočtami.

Potreba školenia: Použitie suchého ľadu na čistenie výrobných zariadení vyžaduje špecializované školenie. Bez toho môže byť nebezpečné pre používateľa a zariadenie.

Čas: Použitie suchého ľadu môže byť časovo náročnejšie ako iné metódy čistenia, pretože musí byť zariadenie pripravené na použitie suchého ľadu a postup čistenia vyžaduje presné a opatrné postupy.

Celkový proces čistenia pomocou suchého ľadu je veľmi rýchly a efektívny. Čistenie suchým ľadom je účinné na odstraňovanie mnohých typov nečistôt, vrátane olejov, tuku, farieb, prachu a mikroorganizmov. Pred rozhodnutím o použití tejto metódy čistenia sa odporúča zhodnotiť výhody a nevýhody a zvážiť, či je to najvhodnejšia metóda pre konkrétne priemyselné zariadenie.

Ak plánujete čistiť výrobné zariadenia suchým ľadom, odporúčame kontaktovať profesionálov. Neodborné použitie môže spôsobiť poškodenie zariadení a môže dokonca ohroziť samotnú výrobu.

Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam a najmodernejším prostriedkom, dokáže spoločnosť ROVELLE vyčistiť akékoľvek výrobné zariadenia či stroje.

Cena za čistenie suchým ľadom sa môže líšiť v závislosti od množstva, znečistenia a prístupu, preto neváhajte a kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí Vám vypracujú nezáväznú cenovú ponuku pripravenú špeciálne pre Vás!

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk