Čistenie výrobných liniek suchým ľadom


Čistenie výrobných liniek suchým ľadom je proces, ktorý sa používa na odstránenie nečistôt, mastnoty, oleja a iných nečistôt z rôznych povrchov. Tento proces je založený na využití CO2 vo forme suchého ľadu, ktorý je pevným skupenstvom oxidu uhličitého.

Čo je suchý ľad a na čo sa používa?

Suchý ľad je tuhý oxid uhličitý (CO2) v pevnom stave, ktorý vzniká pri extrémnom stláčaní a chladení plynného oxidu uhličitého. Pri normálnom tlaku a teplote má oxid uhličitý vplyvom tlaku a teploty skupenstvo plynu, ale pri stlačení a chladení sa mení na tuhý ľadový tvar, bez prechodu do skupenstva kvapaliny.

Suchý ľad má množstvo zaujímavých vlastností. Je tuhý, ale pri kontakte so vzduchom okamžite prechádza do plynného skupenstva v procese zvanom sublimácia. Suchý ľad má veľmi dobré čistiace vlastnosti, čo umožňuje jeho použitie na čistenie rôznych povrchov a zariadení.

Je dôležité mať na pamäti, že suchý ľad je relatívne drahý a je potrebné s ním manipulovať opatrne, pretože môže byť nebezpečný, ak sa používa v nevyhovujúcich podmienkach alebo sa s ním pracuje neodborne.

Kde a ako najlepšie použiť suchý ľad

Čistenie výrobných liniek suchým ľadom, známe aj ako tryskanie suchým ľadom, je metóda čistenia, ktorá využíva tuhý oxid uhličitý vo forme suchého ľadu ako čistiace médium. Pri tomto procese sa malé kúsky suchého ľadu (tzv. granule) vystreľujú pomocou vysokotlakového prúdu vzduchu na povrchy, ktoré majú byť vyčistené.

Tento proces je obzvlášť účinný na odstraňovanie tukov, olejov a iných organických znečistení z výrobných liniek a strojov, ako aj na čistenie náročných miest, kde by bolo ručné čistenie veľmi obtiažné alebo nebezpečné. Pri čistení suchým ľadom sa totiž nemusí používať žiadna chemická čistiaca látka, takže nie je potrebné sa obávať zvyškov týchto látok na povrchu vyčistených zariadení. Okrem toho je táto metóda šetrná k životnému prostrediu, pretože suchý ľad sa pri tomto procese rozplynie na plynovú formu, bez toho aby zostávali nebezpečné odpady alebo chemické zvyšky.

Avšak je dôležité mať na pamäti, že nie všetky povrchy alebo materiály sú vhodné pre čistenie suchým ľadom, pretože môžu byť citlivé na príliš vysoké teploty alebo mechanický tlak.

Pri čistení výrobných liniek suchým ľadom sa používa tlaková tryska, ktorá tryská suchý ľad na povrch, ktorý sa má čistiť. Pri kontakte s povrchom sa suchý ľad okamžite mení z pevného na plynové skupenstvo a spôsobuje explozívne oddelenie nečistôt od povrchu.

Tento proces je vhodný pre rôzne odvetvia priemyslu, vrátane potravinárskeho priemyslu, automobilového priemyslu, výroby plastov a mnohých ďalších. Výhodou čistenia výrobných liniek suchým ľadom je, že je netoxické, nevyžaduje použitie vody a nijakým spôsobom neznečisťuje životné prostredie.

Okrem toho, tento proces umožňuje rýchle čistenie výrobných liniek, znižuje dobu, počas ktorej sú výrobné linky mimo prevádzky kvôli čisteniu a znižuje potrebu použitia chemických látok a abrazívnych čističov.

Výhody čistenia výrobných liniek suchým ľadom

Suchý ľad dokáže účinne odstrániť rôzne druhy nečistôt, vrátane tukov, olejov, farieb a iných organických materiálov. Vďaka svojim čistiacim vlastnostiam môže byť úspešne použitý aj na čistenie zariadení s veľmi náročnými povrchmi.

Takéto čistenie je rýchlejšie ako mnoho iných metód čistenia. Pri tejto metóde sa nemusí používať žiadna chemická látka, ktorá by sa musela aplikovať a potom čistiť, takže celý proces je oveľa rýchlejší.

Používanie suchého ľadu na čistenie nevyžaduje použitie žiadnych nebezpečných chemických prostriedkov, takže nie je potrebné sa obávať zvyškov týchto látok na povrchu vyčistených zariadení. Okrem toho, keď sa suchý ľad použije na čistenie, jednoducho sa rozplynie na plynnú formu a nezostávajú žiadne zvyšky, čo znižuje množstvo odpadu a znečistenia životného prostredia.

Pri použití suchého ľadu nie je potrebné používať žiadne drsné chemické látky, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie a bezpečnosť pracovníkov. Okrem toho je tento proces relatívne bezprašný, čo znižuje riziko alergických reakcií.

Celkový proces čistenia pomocou suchého ľadu je veľmi rýchly a efektívny. Avšak pred rozhodnutím o použití tejto metódy čistenia sa odporúča zhodnotiť výhody a nevýhody a zvážiť, či je to najvhodnejšia metóda pre konkrétnu výrobnú linku.

Ak plánujete čistiť výrobnú linku suchým ľadom, odporúčame kontaktovať profesionálov. Neodborné použitie môže spôsobiť poškodenie zariadení a môže dokonca ohroziť samotnú výrobu.

Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam a najmodernejším prostriedkom, dokáže spoločnosť ROVELLE vyčistiť akékoľvek výrobné linky či zariadenia.

Cena za čistenie suchým ľadom sa môže líšiť v závislosti od množstva, znečistenia a prístupu, preto neváhajte a kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí Vám vypracujú nezáväznú cenovú ponuku pripravenú špeciálne pre Vás!

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk