Čistenie suchým ľadom


Čistenie suchým ľadom je proces čistenia, pri ktorom sa na odstránenie nečistôt zo zariadení, nástrojov, povrchov atď. používa suchý ľad.

Ako tryskanie suchým ľadom funguje

V zásade tryskanie suchým ľadom funguje podobne ako iné formy tryskania médiami (často neformálne označované ako "pieskovanie"). Pri tryskaní sa materiál vysokou rýchlosťou vrhá proti povrchu, zvyčajne pomocou stlačeného vzduchu. Vo väčšine prípadov je materiál používaný na čistenie povrchu abrazívny a čistí povrch od všetkých nečistôt. Materiál, používaný pri tryskaní suchým ľadom - pelety suchého ľadu - však prakticky nie je abrazívny.

Ako sa teda povrch čistí tryskaním suchým ľadom?

Kombináciou tepelného šoku a expanzie plynu. Pelety suchého ľadu sú formou pevného oxidu uhličitého s teplotou -109 °F (-78 °C). Keď peleta suchého ľadu narazí na kontaminant, dochádza k rýchlemu prenosu tepla. Tento prenos tepla spôsobí, že kontaminant sa stiahne a oddelí od povrchu. Tento rýchly prenos tepla tiež spôsobuje, že sa peleta suchého ľadu vyparí, čím sa zmení z pevného na plynné skupenstvo. Táto zmena stavu je sprevádzaná rýchlou expanziou, pri ktorej sa uvoľnené nečistoty odpútajú.

Výhody tryskania suchým ľadom

Rýchle čistenie - zariadenie možno čistiť bez úplného ochladenia alebo v mnohých prípadoch rozobrať, čím sa skráti čas odstávky.

Hĺbkové čistenie - prúd vzduchu pod tlakom sa môže dostať do oblastí, ktoré sú ťažko dostupné tradičnými metódami čistenia.

Zjednodušené čistenie - keďže sa suchý ľad odparuje na plyn, nezanecháva po sebe sekundárny odpad. Jediný materiál, ktorý je potrebné vyčistiť, je pôvodný kontaminant.

Zodpovednosť voči životnému prostrediu - pelety suchého ľadu sú čistý oxid uhličitý, takže nezanechávajú žiadne toxické zvyšky. (Hoci kontaminanty na čistených povrchoch môžu byť samy o sebe toxické.)

Neabrazívne - keďže pelety suchého ľadu sú prakticky neabrazívne, nepoškodia podklad čisteného povrchu.

Nevodivý - suchý ľad nevedie elektrický prúd, takže je vhodný na čistenie elektrických zariadení.

Metóda suchého čistenia - keďže suchý ľad prechádza z pevného stavu priamo do plynného, tryskanie suchým ľadom sa môže použiť, keď sa vyžaduje metóda suchého čistenia.

Dekontaminácia mikroorganizmov - tryskanie suchým ľadom dokáže účinne odstrániť salmonelu, E.coli a listériu z povrchov, ako je nehrdzavejúca oceľ, keramické dlaždice a plasty určené na výrobu potravín.

Nevýhody tryskania suchým ľadom

Hoci je tryskanie suchým ľadom prakticky neabrazívne, niektoré lakované povrchy sa môžu týmto procesom poškodiť.

Použitie čistenia suchým ľadom

Spracovanie potravín a nápojov

Oxid uhličitý používaný pri čistení suchým ľadom je rovnakého druhu ako ten, ktorý sa používa v potravinárskom a nápojovom priemysle.

Čistenie suchým ľadom má niekoľko výhod, vďaka ktorým je vhodné na čistenie zariadení na výrobu potravín, baliacich zariadení na potraviny a samotného prostredia výroby potravín:

  • Metóda čistenia suchou cestou
  • Hĺbkové čistenie
  • Dekontaminácia mikroorganizmov
  • Netoxický čistiaci materiál
  • Výroba polovodičov

Keďže suchý ľad je nevodivý, neabrazívny materiál, tryskanie suchým ľadom sa môže používať v priemyselných odvetviach, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na polovodiče, ako je elektronika, letecký priemysel a výroba zdravotníckych pomôcok.

Všeobecná výroba

Čistenie suchým ľadom sa môže používať v mnohých výrobných prostrediach na čistenie výrobných zariadení (vrátane tlačiarenských lisov), foriem, nástrojov a elektronických zariadení.

Odstraňovanie následkov katastrof

Čistenie suchým ľadom je účinné pri odstraňovaní škôd spôsobených plesňami, dymom, požiarom a vodou.

Konzervácia a ochrana historických pamiatok

Keďže pri tryskaní suchým ľadom nevzniká sekundárny odpad, nie je abrazívne, je šetrné k životnému prostrediu a ide o metódu suchého čistenia, je vhodné na projekty ochrany a zachovania historických pamiatok.

Aplikácie, ktoré nie sú vhodné na čistenie suchým ľadom

Čistenie mäkkých povrchov

Aj keď čistenie suchým ľadom je prakticky neabrazívne, materiál sa stále poháňa pri tlaku 80 psi (5,5 baru) alebo vyššom, čo môže poškodiť mäkšie povrchy, ako je mäkké drevo a mäkké plasty.

Odstraňovanie silne prilepených povlakov

Keďže čistenie suchým ľadom je prakticky neabrazívne, nátery, ktoré majú silné väzby s podkladovým materiálom, napr. niektoré základné nátery, nemožno odstrániť tryskaním suchým ľadom.

Čistenie mäkkých nečistôt

Niektoré mäkké kontaminanty, ako napr. olej, sa môžu pod tlakom pri čistení suchým ľadom rozstrekovať, preto môžu lepšie fungovať buď špeciálne zberné systémy, alebo nízkotlakové metódy čistenia.

Bezpečnosť

Tak ako pri každom tryskaní médiami, aj pri použití tryskania suchým ľadom ako metódy čistenia musíte dodržiavať bezpečnostné opatrenia:

Je potrebné nosiť ochranný odev vrátane tvárových štítov a rukavíc ako ochranu pred veľmi nízkymi teplotami suchého ľadu a nečistotami z čisteného povrchu.

Dôležité je chrániť sluch (chrániče sluchu, zátky do uší atď.), aby ste zabránili strate sluchu spôsobenej hlukom.

Potrebná je dýchacia masku, aby sa nevdychovali častice uvoľnené pri čistení.

Okrem toho, ak sa čistí v interiéri, miestnosť musí byť dobre vetraná. V zle vetranej miestnosti môže proces čistenia spôsobiť nahromadenie oxidu uhličitého a viesť k uduseniu.

Celkový proces čistenia pomocou suchého ľadu je veľmi rýchly a efektívny. Avšak pred rozhodnutím o použití tejto metódy čistenia sa odporúča zhodnotiť výhody a nevýhody a zvážiť, či je to najvhodnejšia metóda pre konkrétne čistenie.

Ak plánujete čistiť suchým ľadom, odporúčame kontaktovať profesionálov. Neodborné použitie môže spôsobiť poškodenie zariadení a môže dokonca ohroziť samotnú výrobu.

Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam a najmodernejším prostriedkom, dokáže spoločnosť ROVELLE vyčistiť akékoľvekpovrchy, linky či zariadenia.

Cena za čistenie suchým ľadom sa môže líšiť v závislosti od množstva, znečistenia a prístupu, preto neváhajte a kontaktujte našich obchodných zástupcov, ktorí Vám vypracujú nezáväznú cenovú ponuku pripravenú špeciálne pre Vás!

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,

+421 948 843 371
tryskaniezapad@rovelle.sk

Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice

+421 948 843 371
treyskaniezapad@rovelle.sk

Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice

+421 948 900 788
tryskaniestred@rovelle.sk

Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou

+421 948 966 824
tryskanievychod@rovelle.sk

Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie

+421 948 966 824
tryskaniezapad@rovelle.sk